27.03.2023

Informace k elektronickému podání daňového přiznání


Finanční správa na svých webových stránkách zveřejnila informace k elektronickému podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Od 1. ledna 2023 se rozšířil okruh osob, kterým je ze zákona zřízena datová schránka. Tento krok ovlivňuje povinnost poplatníků v oblasti doručování daňového přiznání správci daně, které musí být činěno výhradně elektronicky.

Podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2022

Pokud jste OSVČ a před 1. lednem 2023 jste neměl/-a zřízenou datovou schránku (dobrovolně), pak se na Vás od uvedeného data vztahuje povinnost k elektronickému podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2022.

Pravděpodobně jste již obdržel/-a přístupové údaje do datové schránky, pak musí být přiznání podáno v předepsaném formátu (xml.) datovou schránkou či můžete využít možnosti podání prostřednictvím portálu MOJE daně.

Finanční správa upozorňuje, že pokud bylo daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2022 již podáno (např. zasláno poštou / osobně), ačkoliv jste již měl/-a datovou schránku k datu podání zpřístupněnou, je nutné podat opětovně daňové přiznání v elektronické podobě.

Vzhledem k blížícímu se termínu k podání daňového přiznání (do 2. května 2023 při elektronickém podání) doporučujeme věnovat informacím zveřejněných Finanční správou zvýšenou pozornost.

Pokud Vám není cokoliv jasné nebo potřebujete poradit s Vaší situací, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme! 

Michaela Kozminská
kozminska@edmutilitas.cz

michaela-kozminska-23

Hledáme posily do týmu
Finanční účetní – zkušenost s IFRS, fondy Více
Asistent/ka auditora, specialista na konsolidace Více